Dyplom uznania dla Prof. dr. hab. Jana Kowalskiego

Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące porady „imię, nazwisko i tytuł na kopercie” z 25.11.2010 r. Czy skrót lub rozwinięcie tytułu naukowego lub innego można zapisywać dużą literą również na innych pismach okolicznościowych, np. dyplomach?

Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
W treści dyplomu tytuł naukowy osoby wyróżnionej zazwyczaj również zapisuje się wielką literą ze względów grzecznościowych (dla wyrażenia szacunku), np. Dyplom uznania dla Prof. dr. hab. Jana Kowalskiego za… Nierzadko w ogóle opuszcza się człon dr hab., gdy wiadomo, że ktoś uhonorowany jest bezsprzecznie profesorem tytularnym, belwederskim, np. Dyplom otrzymuje Prof. Jan Kowalski, wybitny specjalista w dziedzinie X czy Y. Jeżeli natomiast osoba taka jedynie zajmuje stanowisko profesora uczelnianego, a w rzeczywistości ma tytuł naukowy doktora habilitowanego, na dyplomie należy napisać: Dyplom uznania dla Dr. hab. Jana Kowalskiego, prof. (UJ, AGH, UW itp.), za… albo skrót prof. (UJ, AGH, UW itp.) w ogóle opuścić (Dyplom uznania dla Dr. hab. Jana Kowalskiego).

PS Zwracajmy przy okazji uwagę na kropkę po skrócie dr występującym w dopełniaczu (dr. a. dra), gdyż wiele osób jej nie stawia, a później niemiłosiernie się dziwi, kiedy ją zobaczy (rzecz jasna, w mianowniku jest dr). Cóż, wiele osób nie zna, niestety, tego normatywnego nakazu pisowniowego…
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie