FOKA

Szanowni Eksperci,
mam pytanie o odmianę akronimu FOKA (Forum Organizacji i Kół Akademickich). Czy powinno się go odmieniać? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Odmianę i zapis skrótowców zakończonych na nieakcentowane |a| (w praktyce chodzi o takie skrótowce, których końcowa głoska |a| jest zapisywana jako litera -A; inną kategorię tworzą skrótowce, w których końcowe |a| jest akcentowane – głoska ta należy do nazwy litery oznaczającej końcową spółgłoskę skrótowca, por. AK) reguluje zasada 56.B.8 WSO. Zgodnie z nią nazwę FOKA zapiszemy następująco:
M. FOKA lub Foka
D. FOK-i lub Foki
C. Foce (tylko tak – wynika to z konieczności wymienienia tematycznego k na c)
B. FOK-ę lub Fokę
N. FOK-ą lub Foką
Ms. (o) Foce (tylko tak)
W. FOK-o! lub Foko!.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski