Frankie i Luke

Według jakich wzorów należy odmieniać imiona Frankie oraz Luke? Według Nowego słownika ortograficznego PWN w imionach, w których końcowa część imienia ma wymowę różną od pisowni, końcówkę fleksyjną oddziela się od zasadniczej części imienia apostrofem. Czy powinno być zatem Frankie’ego, Frankie’emu? Może jednak bez apostrofu – Frankiego, Frankiemu, Frankiem?
Mam również problem z zapisem imienia Luke w narzędniku. Z apostrofem czy bez?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Piotr
Odmiana imion zależy przede wszystkim od płci właścicieli, następnie zakończenia imion, a także od zwyczaju językowego. Szczegóły np. w moim Słowniku imion.
W tym wypadku chodzi o imiona męskie, wymawiane [franki], [luk]. Pierwsze będziemy odmieniać jak Antoni, drugie jak Ludwik.
Odmiana nie powinna być trudna. Prawdziwy problem to zapis takich imion w poszczególnych formach odmiany. Zgodnie z odpowiednimi zasadami pisowni powinno być: DB. Frankiego, C. Frankiemu, NMs. Frankiem; DB. Luke’a, C. Luke’owi, N. Lukiem, Ms. Luke’u.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski