Frytkownica

Szanowni Państwo,

chciałbym poprosić o wyjaśnienie różnicy między wyrazami frytownica i frytkownica.

Wygląda na to, że oba wyrazy stosowane są zamiennie przez sklepy i producentów sprzętu AGD w zależności od własnego widzimisię w danej chwili. Gryzie mnie to od dłuższego czasu, więc chciałbym zapytać czy wyraz frytownica jest w ogóle poprawny (w słowniku nie figuruje)? Czy też może posiada ukryte znaczenie i nie należy mylić frytownicy z frytkownicą?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Podstawą nazw narzędzi (urządzeń) z przyrostkiem -nica jest czasownik, por. korkownica ‘przyrząd do korkowania butelek’, kolczykownica ‘szczypce do kolczykowania zwierząt’, groszkownica ‘maszyna do groszkowania skór’. W wypadku frytkownicy podstawą byłby więc czasownik frytkować, a dla frytownicyfrytować.

Ten pierwszy istnieje, bo istnieje rzeczownik, od którego on z kolei powstał – frytka. Aby mógł istnieć frytować, musiałby istnieć rzeczownik fryta, tej jednak język nie zna. A zatem frytownica nie ma racji bytu, bo w języku polskim nie ma wyrazów, od których miałaby powstać: bezpośrednio (frytować) i pośrednio (fryta).

Porada opublikowana: 29.12.2015

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Fryta istnieje. Ma nawet dwa znaczenia: zgrubienie od frytki i rozdrobnione szkło wykorzystywane w przemyśle ceramicznym. Istnieje też czasownik frytować. Również ma dwa znaczenia: wytwarzać rozdrobnione szkło przez podgrzewanie i topienie oraz smażyć we wrzącym tłuszczu (tak smaży się frytki).

    Tłumacz