Geologia Marsa?

Szanowni Państwo,
W warunkach ziemskich mówi się, że możemy badać geologię danego regionu, czyli poznawać jego budowę i strukturę wewnętrzną. Czy badając strukturę wewnętrzną Marsa, również badamy jego geologię?
Analogiczne pytanie można zadać o geofizykę. W trakcie kilku misji Apollo wykonywane były eksperymenty sejsmiczne, które należą do podstawowych metod badawczych geofizyki. Czy uogólniając, można powiedzieć, że na księżycu zostały przeprowadzone badania geofizyczne?
Z wyrazami szacunku
Cząstka geo- istotnie wskazuje na Ziemię: geologia to nauka o budowie i dziejach Ziemi, a geofizyka to nauka o Ziemi jako o ciele fizycznym. Wyrażenia geologia Marsa, badania geofizyczne Marsa, a także np. geografia Marsa byłyby więc nielogiczne. Jednak, jak sądzę, w języku potocznym (nie w terminologii specjalistycznej) byłyby one możliwe – tak jak możliwe są: masło roślinne (tradycyjnie masło to tłuszcz zwierzęcy), szynka z piersi kurczaka (szynka jest częścią wieprzowiny), wędlina gotowana (etymologicznie wędlina to wędzone mięso), kolorowa bielizna (dawniej bielizna musiała być biała).
Inaczej mówiąc, być może doszło w znaczeniach słów geologia i geofizyka do zmian, w wyniku których słowa te znaczą (w odpowiednich kontekstach): ‘budowa i dzieje planety’, ‘planeta jako ciało fizyczne’. Można sądzić, że byłyby to użycia potoczne, bo zapewne specjaliści ukuliby (albo już to zrobili) swoiste terminy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Szanowni Państwo,
    chciałabym się odnieść do porady „Geologia Marsa?”. Z encyklopedii PWN: „Z tego powodu obecnie nazwy geofizyka używa się też dla fizyki planet: Marsa, Wenus i in.” (hasło: geofizyka). \"Mars Pathfinder (misja z lądowaniem, badania atmosfery, magnetyzmu i geologii Marsa\” (hasło: Mars). Myślę więc, że takie określenie nie jest określeniem z języka potocznego.

    Z poważaniem
    Kasia C.