Grupa była właścicielem?

Szanowni Państwo,
czy w zdaniu: Właścicielami tych ziem była niewielka grupa księży, którzy je uprawiali powinna być liczba mnoga właścicielami czy pojedyncza właścicielem?

Z poważaniem
Kasia C.
W zdaniu tym nie można uzgodnić podmiotu (grupa) z orzeczeniem imiennym (była właścicielem / była właścicielami) pod względem liczby – pozostawienie orzecznika w liczbie pojedynczej (grupa była właścicielem) spowodowałoby brak zgody realnej, natomiast użycie go w liczbie mnogiej (grupa była właścicielami) skutkowałoby naruszeniem zgody formalnej.
Dlatego należałoby tak przeredagować zdanie, by uniknąć tej komplikacji, np. Właścicielami tych ziem byli nieliczni księża, którzy je uprawiali.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski