HenkelHenkla

Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące firmy Henkel, producenta klejów i chemii gospodarczej.
Henkel się deklinuje, prawda, jak zatem brzmi dopełniacz liczby pojedynczej?

Serce mi krwawi, kiedy wszyscy w firmie mówią Henkla, ale może niesłusznie.

Dziękuję i pozdrawiam, Ewa.
Firma wzięła swą nazwę od nazwiska założyciela. Męskie nazwiska obce (a Fritz Henkel był Niemcem) zakończone na -el zachowują się w polszczyźnie dwojako: albo tracą e w odmianie (HavelHavla, WedelWedla, HegelHegla), albo je zachowują (OrwellOrwella, FernandelFernandela). Sposób odmiany danej nazwy zależy więc od tradycji.
Jak można się przekonać, w odniesieniu do nazwiska (a także nazwy firmy) Henkel utrwalił się zwyczaj opuszczania e – na stronie internetowej firmy konsekwentnie występują formy: Henkla, (w) Henklu itd. Pani serce powinno więc przestać krwawić…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski