Ile mamy lat?

Czy język polski jest w temacie podawania wieku precyzyjny i w danym roku kalendarzowym mamy stałą liczbę lat życia, niezależną od daty naszych urodzin, czy też dopuszcza się, po dniu urodzin dodanie jednego roku? W wyjaśnieniu zadania podano: „Jeżeli Łukasz urodził się 1 czerwca 1999 roku, to w 2012 do 31 maja 2012 ma 13 lat, a od 2 czerwca 2012 ma 14 lat”. Uważam, że w całym roku 2012 Łukasz ma 13 lat, a po 1 czerwca 2012 rozpoczął 14-ty rok życia, ale nadal ma 13 lat.
Według mnie, jeżeli Łukasz urodził się 1 czerwca 1999, to od 1 czerwca 2012 ma 13 lat. Między 1 stycznia a 31 maja 2012 miał tylko 12 lat. Nie jest więc ani tak, jak napisano w objaśnieniach do zadania, ani tak, jak Pan napisał.
Różnice zdań biorą się stąd, że jedni liczą lata ukończone, a inni rozpoczęte. Myślę jednak, że trzeba liczyć lata ukończone. W przeciwnym razie jednodniowe niemowlę (właściwie jeszcze noworodek) miałoby rok, a po ukończeniu dwunastu miesięcy życia byłoby dwulatkiem.
Proszę wybaczyć, że skoryguję dwa błędy w pytaniu: zamiast w temacie podawania wieku należało napisać np. pod względem podawania wieku, a zamiast 14-ty rok życia należało napisać 14. rok życia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski