Insert

Ostatnio zauważyłem produkt określony mianem drewnianego insertu do gry planszowej. Chodzi tutaj o drewnianą „wkładkę” porządkująca karty i elementy gry. Sprawdziłem i słowo insert istotnie pojawia się na stronie PWN, co mnie trochę zdziwiło, bo bardziej bym się go spodziewał w słowniku wyrazów obcych. Pytanie, kiedy to słowo weszło do słownika. Mam wrażenie że to jest jakaś forma amerykanizowania się na siłę jak ze szkołą dezajningu zamiast ze szkołą projektowania.
Mnie też ten insert zdziwił – nigdy bym nie nazwała w ten sposób wkładki do gry. Słownik rejestruje znaczenia specjalistyczne tego rzeczownika (jedno z dziedziny marketingu, dwa dotyczące filmu), ale (jak widać) insert zaczyna wchodzić do innych sfer.
Trudno mi określić, kiedy ten wyraz pojawił się w polszczyźnie (i w słowniku), ale można sądzić, że jest to niedawny „nabytek”.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski