Jak się nazywam?

Czy wersja żeńska mojego nazwiska to Szponarowa czy Szponarka? Mój Ojciec nie wie, jak poprawnie mówić o Mamie, i jak wtedy będzie brzmiało moje nazwisko jako córki?
Arlena Szponar
Jeśli Pani ojciec nosi nazwisko Szponar, to zgodnie z tradycyjnym zwyczajem, dziś zanikającym, jego żona nazywa się Szponarowa, a Pani – Szponarówna. Jednak obecnie wiele kobiet woli nie używać nazwiska zmienionego przez zakończenie -owa ani -ówna, aby nie wskazywać na swój stan cywilny. Także ze względów urzędowych tradycja tworzenia nazw żon i córek zanika – po co urzędnik ma się zastanawiać, czy pani Kowal i Kowalowa to ta sama osoba? Wydaje się, że nazwiska na -owa i -ówna mają szansę dłużej przetrwać w mowie, często bowiem nabierają charakteru potocznego. Zob. też Nowy słownik poprawnej polszczyzny, strona 1696-1697.
Mirosław Bańko