Janukowycz czy Janukowicz?

Szanowni Państwo,
Jak powinna wyglądać transkrypcja nazwiska Janukowycz/Janukowicz? W słowniku ortograficznym znajduje się reguła dotycząca ukraińskich nazw własnych, a jednak uzus zdaje się jej całkowicie przeczyć. Jak należy pisać to nazwisko wzorcowo? Czy są jakieś powody, dla których niemal wszystkie media piszą to nazwisko z końcówką -ycz i czy przy tej pisowni należałoby pozostać?
Z wyrazami szacunku
Nasz uzus medialny jest oparty zwykle na pisowni angielskiej, więc i tak dobrze, że nikt nie pisze Yanukovych. Tyle złośliwości, przejdźmy do rozstrzygnięć. Wzorcowy zapis powinien być zgodny ze znaną od dawna i przytoczoną przez Pana regułą, ma więc postać Janukowicz.
Końcowe -ycz w nazwiskach ukraińskich może być wynikiem spolszczenia formy angielskiej, bardziej prawdopodobne jednak, że jest to zapis ze słuchu lub wynika z mechanicznego zastosowania samych tabel transkrypcji, bez uwzględnienia wspomnianej w pytaniu reguły uzupełniającej.
Jan Grzenia