Jarema i Jeremi

Szanowni Państwo,
czy Jarema i Jeremi to dwa różne imiona? Do tej pory wydawało mi się, że pierwsze jest wschodnią wersją drugiego, ale ktoś mi ostatnio zasugerował, że jest inaczej.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Trzeba by ustalić, co to znaczy „dwa różne imiona”. W komunikacji urzędowej z uwagi na nieidentyczność formy są z pewnością różne. Jeśli zaś chodzi o źródłosłów, wywodzą się z biblijnego imienia Jeremiasz, będąc jego formami skróconymi. Z punktu widzenia etymologicznego są to więc warianty jednego imienia, można wobec tego twierdzić, że nie są całkiem różne.
Trudno powiedzieć, jaka jest przyczyna tej kontrowersji, być może hasło w Wikipedii, która podaje, że Jarema to imię pochodzenia biblijnego, choć w Biblii ono nie występuje.
Związki między tymi imionami przedstawiają się tak: Jeremi to polska a Jarema – ukraińska forma skrócona od Jeremiasz.
Jan Grzenia