Jedna jaskółka…

Który wariant przysłowia jest poprawny: „Jedna jaskółka wiosny nie czyni” czy „Jedna jaskółka nie czyni wiosny”? A może oba?
Przysłowia często występują w formach obocznych, co dobitnie ilustruje Nowa ksiąga przysłów i wyrażeń pprzysłowiowych polskich pod red. Juliana Krzyżanowskiego. Zazwyczaj w wypadku oboczności jest tak, że jedna forma zdecydowanie przeważa nad pozostałymi. W wypadku przytoczonego przez Panią przysłowia tak jednak nie jest, obie postaci są mniej więcej równie częste, co widać zarówno w Korpusie Języka Polskiego PWN, jak w Narodowym Korpusuie Języka Polskiego. Według wyszukiwarki Google postać o zakończeniu wiosny nie czyni jest wręcz kilkudziesięciokrotnie częstsza, ale ten wynik wydaje mi się podejrzany. Tak czy owak, obie postaci należy aprobować.
Szkoda, że w Narodowym Teście z Języka Polskiego, które wydawnictwo PWN zamieściło w internecie, pojawiło się pytanie dotyczące omawianego przysłowia i że tylko jedna odpowiedź jest tam akceptowana. Internautom rozwiązującym test może zaniżać to wynik. Wyniki testu jednak i bez tego są nienadzwyczajne – średnio 23 poprawne odpowiedzi na 40, czyli 58%. Nawet gdyby założyć, że z winy PWN wszyscy źle odpowiedzieli na pytanie o jaskółkę i gdyby wszystkim doliczyć do wyników jeden punkt, to średnia wzrosłaby do 60%, czyli – według szkolnej skali ocen – zaledwie do trójki. Jak widać, jedna jaskółka naprawdę wiosny nie czyni.
Mirosław Bańko, PWN