Kim jest dyktator?

Kim jest dyktator?
14.01.2017
14.01.2017
Szanowni Państwo,
spotkałem się z opinią, że słowa dyktator można użyć jedynie w odniesieniu do osoby, która przejęła władzę nielegalnie, wbrew zastanemu systemowi. W związku z tym nie nazwie się dyktatorem Hitlera, Stalina czy np. przywódcę Korei Północnej. Kwerenda słownikowa nie potwierdza takiego zawężenia znaczenia tego słowa. Prosiłbym o komentarz.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Żadne źródło (ani polsko-, ani obcojęzyczne), do którego dotarłam, nie potwierdza przywołanej przez Pana hipotezy. Dyktator to osoba, która rządzi krajem, mając nieograniczoną władzę. Element związany ze sposobem zdobycia tej władzy nie jest w jego znaczeniu relewantny.
W starożytnym Rzymie nazwa dictator (która później została zapożyczona do innych języków) odnosiła się do funkcji – dyktatorem zostawał polityk lub urzędnik, który miał panować w kraju w szczególnie niebezpiecznym dla republiki okresie (np. w czasie wojny). Dyktatorem się zostawało w wyniku wyborów lub z mianowania. Tak więc nawet pierwotne, historyczne znaczenie słowa dyktator nie wskazuje na to (a właściwie: przeczy temu), by była to osoba, która przejęła władzę nielegalnie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego