Kim jest dyktator?

Szanowni Państwo,
spotkałem się z opinią, że słowa dyktator można użyć jedynie w odniesieniu do osoby, która przejęła władzę nielegalnie, wbrew zastanemu systemowi. W związku z tym nie nazwie się dyktatorem Hitlera, Stalina czy np. przywódcę Korei Północnej. Kwerenda słownikowa nie potwierdza takiego zawężenia znaczenia tego słowa. Prosiłbym o komentarz.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Żadne źródło (ani polsko-, ani obcojęzyczne), do którego dotarłam, nie potwierdza przywołanej przez Pana hipotezy. Dyktator to osoba, która rządzi krajem, mając nieograniczoną władzę. Element związany ze sposobem zdobycia tej władzy nie jest w jego znaczeniu relewantny.
W starożytnym Rzymie nazwa dictator (która później została zapożyczona do innych języków) odnosiła się do funkcji – dyktatorem zostawał polityk lub urzędnik, który miał panować w kraju w szczególnie niebezpiecznym dla republiki okresie (np. w czasie wojny). Dyktatorem się zostawało w wyniku wyborów lub z mianowania. Tak więc nawet pierwotne, historyczne znaczenie słowa dyktator nie wskazuje na to (a właściwie: przeczy temu), by była to osoba, która przejęła władzę nielegalnie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski