Kobieta i zwierzę, mężczyzna i zwierzę

Szanowni Państwo,
mam kłopot z odmianą niejednorodnych zaimków osobowych. Jeśli założymy, że walczą dwaj mężczyźni (oni), to prawidłowe jest stwierdzenie: muszę ich rozdzielić. Odpowiednio w wypadku walczących kobiet (one) – je rozdzielić, zwierząt (one) – je rozdzielić.
Ale jak prawidłowo powinnam powiedzieć, jeśli walczy mężczyzna i zwierzę, a także kobieta i zwierzę? Nie potrafię znaleźć prawidłowej odpowiedzi, więc byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

Z poważaniem
Barbara Szelegejd
Do zbioru złożonego z mężczyzny i zwierzęcia odnosi się zaimek oni, a zatem: muszę ich rozdzielić. Jeśli w jakiejś grupie nie ma mężczyzny, to odnosimy do niej zaimek one, a zatem jeśli walczą kobieta i zwierzę, to: muszę je rozdzielić.
O ile przykłady, które podałam (za Korespondentką), budzą niewiele wątpliwości, o tyle już zdanie: One leżały na łóżku, odniesione do kobiety i np. futra, może dziwić. Jeszcze bardziej dziwi zdanie: Oni leżeli na łóżku, odniesione do mężczyzny i jakiejś rzeczy, np. pistoletu. Z systemowego punktu widzenia są jednak poprawne, co wcale nie oznacza, że musimy ich używać. Zawsze możemy się poratować inną konstrukcją, np. Leżała na łóżku, a obok niej leżało futro.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski