Kopiuj-wklej

Szanowni Językoznawcy,
czy zwrot kopiuj wklej powinien być pisany z łącznikiem, przecinkiem, czy tak, jak napisałam, analogicznie do wypisz wymaluj?

Pozdrawiam i dziękuję
Anna
Wyrażenie, o które Pani pyta, różni się strukturą i znaczeniem od wypisz wymaluj. We frazeologizmie wypisz wymaluj każdy z czasowników niesie tę samą treść – całość wskazuje na wielkie podobieństwo jakiejś osoby lub rzeczy do kogoś lub czegoś. Dlatego stosuje się tu zasadę 90.G.3 WSO mówiącą, że we frazeologizmach składających się z dwóch członów równorzędnych pełniących tę samą funkcję nie stawia się przecinka.

Wyrażenie kopiuj-wklej zapisałabym z łącznikiem, który wskazywałby na równorzędność różnych czynności: kopiowanie nie jest tym samym, co wklejanie. Tymczasem w wypisz wymaluj, jak już wspomniałam, wypisz jest tym samym, co wymaluj.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski