Kościół

Dzień dobry!
Chciałem zapytać o słowo Kościół, tj. w pojęciu instytucji. Zdaje się, że w Polsce odnosi się ono tylko do katolicyzmu rzymskiego. A jak nazwać podobne instytucje innych religii: buddyzmu, islamu itp.?
Serdecznie pozdrawiam
Nie tylko katolicy mają swój Kościół, mówi się przecież też o Kościele prawosławnym i Kościele anglikańskim, o różnych Kościołach wschodnich (chrześcijańskich) i o Kościołach protestanckich, mówimy nawet o Kościele buddyjskim. Rzeczywiście natomiast nie ma w islamie Kościoła jako instytucji. Sprawami meczetów zajmuje się tam państwo, a kwestie wiary są domeną uczonych w prawie i teologii. Istnieje wprawdzie arabskie słowo na określenie wspólnoty wiernych – umma; wspólnota ta nie ma jednak charakteru instytucjonalnego.
Za konsultację w sprawach arabskich dziękuję prof. Januszowi Daneckiemu z Katedry Arabistyki i Islamistyki UW.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski