Kowalski jako nazwisko obcokrajowca

Szanowni Eksperci!
Jeśli mamy do czynienia z odmianą nazwiska obcokrajowca, które brzmi np. Kowalski, to czy odmieniamy je tak, jakby był Polakiem, czy też np. w dopełniaczu z apostrofem (Kowalski’ego). Problem nie jest wydumany – chodzi o mieszkańca przedwojennego Gdańska, który, będąc Niemcem, miał polskojęzyczne nazwisko.
Z poważaniem
Iwona
Nazwisko to należy odmieniać jak nazwisko Polaka, narodowość nie ma tu znaczenia, ważna jest forma. Co innego, gdyby nazwisko miało anglojęzyczną formę Kowalsky, wtedy trzeba by w dopełniaczu i celowniku użyć apostrofu.
Jan Grzenia