Kraj a państwo

Szanowni Państwo,
od dłuższego czasu zastanawiam się nad użyciem słów: kraj i państwo. Jaka jest między nimi różnica?

Pozdrawiam
Państwo i kraj to synonimy różniące się w pewien sposób zakresem użycia – o państwie mówimy na ogół wtedy, gdy „uruchamiamy” myślenie w kategoriach politycznych (granice państwa, władze państwa, prawo państwa itd.), o kraju zaś – gdy przywołujemy kategorie geograficzne (wyjechał z kraju, ciepłe kraje itd.) i gospodarcze (kraj rolniczy, biedny kraj itd.).
Oprócz tego kraj ma jeszcze inne znaczenia – jest erudycyjnym synonimem krainy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski