Krasnolud i kość jarzmowa

Mam dwa pytania.

Pierwsze: Jaka jest geneza słowa krasnolud?

Drugie: Jakie są koneksje kości jarzmowej i jarzma?

Za odpowiedź z góry dziękuję

Krasnolud to wyraz utworzony od słowa krasnoludek, który powstał przez połączenie przymiotnika krasny ‘czerwony’ z rzeczownikiem ludek. Krasnoludki mają, jak wiadomo, czerwone czapeczki.

Co do kości jarzmowejjarzmem dawniej nazywano to, co łączy, czyli spoiwo. Kość, której nazwa Pana interesuje, łączy dwie części czaszki. Jej łacińska nazwa to os zygomaticum. Wchodzący w jej skład przymiotnik (zygomaticum) wywodzi się (niebezpośrednio) z greckiego czasownika ζυγο znaczącego ‘łączyć’. Tak więc polska nazwa powstała najprawdopodobniej jako kalka terminu łacińskiego.

Porada opublikowana: 5.06.2016

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Krasnoluda spopularyzowała Maria Skibniewska, tłumaczka powieści Tolkiena. Uznała, że zgrubienie (od krasnoludka) lepiej oddaje charakter wojowniczych i chciwych istot (ang. dwarf). Inny tłumacz, Jerzy Łoziński, wymyślił krzaty (od skrzatów), ale to krasnoludy przyjęły się wśród tłumaczy i pisarzy.

    Czytelnik