Kto nie słucha ojca, matki, będzie słuchał psiej skóry

Szanowna Poradnio!

Ciekawi mnie znaczenie zasłyszanego powiedzenia: Kto nie słucha matki, ten słucha psiej skórki. Co oznacza to przysłowie?

Z poważaniem

Teresa N.

Przysłowie to jest przestrogą przed nieposłuszeństwem wobec rodziców. Występująca w nim psia skóra to nic innego jak narzędzie do wymierzania kary cielesnej (dyscyplina, pas itp.), wykonane ze skóry. Powiedzenie to powstało oczywiście w czasach, gdy bicie dzieci było powszechnym środkiem wychowawczym – mówi o tym, że dziecko, które nie słucha się rodziców, ulegnie im, gdy zostanie przez nich zbite.

Porada opublikowana: 8.05.2016

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Odmienne frazę tę wyjaśnia Ewa Młynarczyk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w arcyciekawym artykule pt. „FRAZEOLOGIZMY I PRZYSŁOWIA RZEMIEŚLNICZE Z KOMPONENTEM ANIMALISTYCZNYM”. Otóż psia skóra oznacza tu bęben wojskowy (werbel) z takowej wykonany, a całe powiedzenie znaczy: Kto nie umie się słuchać rodziców, tego posłuchu nauczy służba w wojsku.

    Kacper Rucinski