Kurde

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o informację czy nieuprzejme słowo kurde jest partykułą wzmacniającą, czy też wulgaryzmem? Osobiście zakwalifikowałbym to wyrażenie jako wulgarne ale nie mam co do tego pewności.
Zastanawia mnie także pochodzenie tego słowa. Może Państwo wiedzą coś na ten temat?
Z wyrazami szacunku,
Bartłomiej Pukacki, Poznań
Kurde to nie partykuła, lecz wykrzyknik. Z punktu widzenia gramatyki nie ma znaczenia nacechowanie stylistyczne i ekspresywne słowa – inaczej mówiąc: można sobie wyobrazić istnienie partykuły, która ma charakter wulgarny.
Wykrzyknik kurde jest łagodniejszym odpowiednikiem wulgaryzmu zaczynającego się na k i jako nawiązanie do niego powstał. To, czy jest odbierany jako wulgarny, zależy od wrażliwości osoby, która miałaby się z nim zetknąć. Część osób uważa go za słowo wulgarne, część już takiego nacechowania nie widzi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski