Lessel – Lessla

Szanowni Państwo,
odmiana nazwiska polskiego kompozytora czeskiego pochodzenia powinna brzmieć: Franciszka Lessla czy Lessela? Jak ocenić stopień jego przyswojenia?
Z poważaniem
J.G.
O stopniu przyswojenia nazwiska obcego pochodzenia świadczy to, jak (w jakich formach) jest ono używane. Nazwisko Lessel niewątpliwie jest przyswojone bardzo dobrze: w tekstach dostępnych w Internecie nie spotkałam ani jednej formy, której zachowałoby się drugie „e” – znalazłam tylko postaci: Lessla, Lesslowi, Lesslem, o Lesslu. Natrafiłam też na informację, że w Puławach jest ulica im. Franciszka Lessla (nie: Lessela), a to kolejny dowód na duży stopień przyswojenia interesującego nas nazwiska. Taką właśnie odmianę zaleciłabym.
Agata Hącia