Moi w szyi

Dlaczego niektórzy popełniają błędy ortograficzne takie jak: szyji, nadzieji, ciepłych kraji, moji?
Czy naprawdę te osoby (a może większość, nawet ci którzy znają zasady ortografii) słyszą i mówią w wygłosie dwie głoski [ji]? Ciekawi mnie to, bo dla mnie to jest naturalne, że piszemy moi, szyi, etc., ponieważ słyszę i wymawiam te formy jako: [mo-i], [szy-i]. Które formy w wymowie są poprawne?
Najpierw w sprawie *ciepłych kraji – mamy tu przede wszystkim błąd w odmianie, gdyż dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika kraj to krajów.
W sprawie zasadniczej – w formach moi, szyi, alei itd. wymawiamy na końcu [ji]. Wymowa typu [mo-i] nie jest wzorcowa.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski