Morale

Chciałabym się dowiedzieć, czy słowo morale ma zarówno liczbę pojedynczą, jak i mnogą.
Morale to (przypomnijmy) ‘duch bojowy, wiara w sukces, gotowość do podejmowania wyzwań, które mają się przyczynić do zwycięstwa drużyny’. Wyraz ten łączy się z nazwami oznaczającymi zbiorowości – wojsko, drużyna, naród itp., mówimy więc o morale żołnierzy, morale wojska, morale drużyny, morale narodu itp.
Wszystkie słowniki, włącznie z najnowszym Słownikiem gramatycznym języka polskiego pod red. Z. Saloniego i in., charakteryzują ten rzeczownik jako mający obie liczby. Wydaje się jednak, że występuje on głównie (jeśli nie wyłącznie) w liczbie pojedynczej. Jako że jest on nieodmienny, jego ewentualne zastosowanie w liczbie mnogiej możemy sprawdzić, badając struktury składniowe. Należy się zatem zastanowić, czy naturalne wydają nam się zdania:
Ich morale były wysokie, Nie interesowały go niskie morale ludzi, którzy…, Wojsko musi czuwać nad waszymi morale.
Mnie te zdania wydają się nienaturalne – powiedziałabym:
Ich morale było wysokie, Nie interesowało go niskie morale ludzi, którzy…, Wojsko musi czuwać nad waszym morale.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski