NIe rozumiem dlaczego

Szanowna Redakcjo,
czy w konstrukcjach zdaniowych typu: „Nie rozumiem dlaczego”, gdzie po zaimku nie występuje już orzeczenie, powinien znaleźć się przecinek?
Chciałabym także dowiedzieć się, czy w powyższym zdaniu poprawne jest postawienie dwukropka.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Felicyta
WSO PWN każe pomijać przecinek przed zaimkami względnymi „wprowadzającymi takie pozorne zdania podrzędne, które nie są rozwijane, np. «Nie dostał kolacji i nie miał pojęcia dlaczego», «Postanowił kupić mieszkanie, lecz nie wiedział kiedy»” (zasada [363], uwaga 2). Sformułowanie tej zasady budzi wątpliwości, dlaczego bowiem mówi się w niej o zdaniach pozornie podrzędnych, skoro po zaimku względnym nie ma orzeczenia, a więc – ściśle biorąc – w ogóle nie ma zdania podrzędnego. Mimo tej niejasności intencja „prawodawcy” jest jasna.
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to sądzę, że dwukropka można było nie stawiać. Jego obecność jednak wyraźniej strukturyzuje wypowiedź, więc jest korzystna. Myślę, że dokonała Pani trafnego wyboru.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski