Na 19 piętrze lub na 19. piętrze

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pytanie, na które do tej pory nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w internecie. W jaki sposób należy zapisywać liczebniki porządkowe? Chodzi mi konkretnie o ten przykład:

dziewiętnaste piętro = 19. piętro czy też 19-te piętro
dziewiętnastego piętra = 19. piętra czy też 19-go piętra
na dziewiętnastym piętrze = na 19. piętrze czy też na 19-ym piętrze?

Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Z poszanowaniem
M.L.
Do liczebników (ani porządkowych, ani żadnych innych) zapisanych liczbowo nie dodajemy końcówek. Niepoprawne więc są zapisy typu (!)4-ego maja, (!)na 3-cim piętrze, (!)dla 2-óch osób itd.
Przy liczebnikach porządkowych możemy postawić kropkę, a więc poprawne są zapisy: 19. piętro, w 5. klasie, bez 6. ucznia. Od tej zasady są trzy wyjątki – nie stawiamy kropek po liczebnikach porządkowych występujących w datach i godzinach oraz po liczebnikach porządkowych oznaczających strony. Napiszemy zatem: 3 lutego o godzinie 13 wsiadł do pociągu, o czym przeczytałem na stronie 3 lokalnego tygodnika (a nie: [!]3. lutego o godzinie 13. wsiadł do pociągu, o czym przeczytałem na stronie 3. lokalnego tygodnika ).
Jeśli kontekst zdania wyraźnie wskazuje na to, że mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym, a nie głównym, to kropkę można pominąć, por. 19 piętro, w 5 klasie, bez 6 ucznia. Musimy jednak kropkę postawić wtedy, gdy jej brak spowoduje możliwość dwojakiej interpretacji, por.
Wyjechał z 1 dzieckiem – ‘wyjechał z jednym dzieckiem’,
ale
Wyjechał z 1. dzieckiem – ‘wyjechał z pierwszym dzieckiem’;

Nie podpisali 5 rezolucji – ‘nie podpisali pięciu rezolucji’,
ale
Nie podpisali 5. rezolucji – ‘nie podpisali piątej rezolucji’.

Odpowiadając krótko na Pańskie pytanie – formy (!)19-te piętro, (!)19-go piętra, (!)na 19-ym piętrze są niepoprawne. Poprawne zaś zapisy to:
19 piętro oraz 19. piętro
19 piętra oraz 19. piętra
na 19 piętrze oraz na 19. piętrze

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski