Na oddziale – w oddziale

Czy mówimy:
na szpitalnym oddziale ratunkowym,
czy
w szpitalnym oddziale ratunkowym?
Na pewno poprawną formą jest na oddziale (oraz na oddziałpacjent przyjęty na oddział). W środowisku lekarzy jednak spotyka się głównie wyrażenie w oddziale (a także: do oddziałuprzyjęcie do oddziału).
Formy: (być) na oddziale i (przyjąć) na oddział są więc formami standardowymi, ogólnymi, natomiast: (być) w oddziale, (przyjąć) do oddziału – środowiskowymi. Oznacza to, że te drugie są akceptowalne tylko wtedy, gdy są używane w środowisku medycznym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski