Na płaszczyźnie i w płaszczyźnie

Szanowni Państwo,
rzeczownik płaszczyzna łączymy na ogół z przyimkiem na (np. Zanim rozwiążemy problem w przestrzeni, rozpatrzmy analogiczny problem na płaszczyźnie). Jednak w pewnych kontekstach matematycznych, zwłaszcza jeśli pojawia się więcej niż jedna płaszczyzna, powiedziałbym raczej: Punkty P, Q, R leżą zarówno w płaszczyźnie ściany bocznej sześcianu, jak i w płaszczyźnie przekroju. Jak jest poprawnie?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Poprawne są obie konstrukcje – tę drugą notuje nawet (jako przykład użycia rzeczownika płaszczyzna) Multimedialny słownik szkolny PWN. Wersja 2.0Wszystkie planety krążą wokół Słońca mniej więcej w tej samej płaszczyźnie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski