Na uniwersytecie

Szanowni Państwo,

mam dylemat następujący: czy poprawną formą jest pracuję w UAM czy pracuję na UAM?

Pozdrawiam

Joanna

Gdybyśmy chcieli posłużyć się pełną nazwą, powiedzielibyśmy: Pracuję na Uniwersytecie Adama Mickiewicza – mówimy bowiem na uniwersytecie. Forma w uniwersytecie jest niepoprawna (wyjątkowo dopuszcza się, jako oficjalny, zwrot pracuję w uniwersytecie, ale bez dodatkowych określeń rzeczownika). Taką samą łączliwość składniową ma skrótowiec nazwy uczelni. Powiemy zatem: Pracuję w UAM.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski