Nieudzielenie, ale nie udzielono

Proszę o wyjaśnienie, czy piszemy razem słowo nieudzielenia w kontekście nieudzielenia pomocy publicznej, oraz nie udzielono pomocy w tym samym kontekście, i jeżeli są różnice, to z czego wynikają.

Jeśli dobrze rozumiem, że pyta Pani o pisownię cząstki (słowa) nie z rzeczownikiem udzielenie i z formą czasownika udzielono, to odpowiedź brzmi: piszemy nieudzielenie, ale nie udzielono.

Udzielenie to rzeczownik, a z wyrazami należącymi do tej części mowy zapisujemy nie łącznie (por. nieprzyjaciel, niepalenie). Z czasownikami – a nim jest udzielić i jego forma udzielononie zapisujemy rozłącznie (por. nie pisano, nie lubię).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski