Niezależni sportowcy olimpijscy

Wśród uczestników igrzysk olimpijskich pojawiają się czasami niezależni olimpijczycy, którzy nie startują w barwach narodowych, lecz pod flagą olimpijską. Są oni nazywani niezależnymi sportowcami olimpijskimi. Mam pewne wątpliwości odnośnie pisowni stosowanej w mediach. Czy pisownia dużymi literami nazw takich jak Niezależni Sportowcy Olimpijscy, Wspólna Reprezentacja Niemiec i Olimpijska Reprezentacja Uchodźców jest prawidłowa? Czy powinniśmy używać małych czy dużych liter?

Jeśli przywołane w pytaniu wyrażenia nie są oficjalnymi nazwami stowarzyszeń, związków czy organizacji sportowych, to wówczas wszystkie wchodzące w ich skład wyrazy, które nie są nazwami własnymi, zapisujemy małymi literami. Pisownia tego rodzaju wyrażeń od wielkich liter jest kalką ortograficzną określeń anglojęzycznych typu: Independent Olympic Participants, Individual Olympic Athletes, Refugee Olympic Team itd., co jest jednak niezgodne z polskimi normami pisowniowymi.

Adam Wolański