Niniejszym informuję…

Geneza słowa niniejszym
Słowo niniejszy pochodzi od dawnego ninie 'teraz' (więcej o tym w Etymologicznym słowniku języka polskiego prof. Andrzeja Bańkowskiego, tom 2, PWN 2000).
W formie niniejszym jest ono używane dziś w języku urzędowym i nadaje wypowiedzi charakter sprawczy. Na przykład ktoś, kto mówi: Niniejszym składam rezygnację z zajmowanego urzędu, nie tylko informuje o swojej decyzji, ale faktycznie zmienia istniejący stan rzeczy: od tej chwili przestaje pełnić swój urząd!
Mirosław Bańko