No więc…

W szkole zawsze powtarzają, że nie zaczyna się zdania od a więc i no więc – jaka jest tego podstawa gramatyczna?
Nauczyciele prawdopodobnie oczekują od swoich podopiecznych większej sprawności w budowaniu tekstów spójnych, co obejmuje m.in. umiejętność rozpoczynania wypowiedzi w nawiązaniu do wcześniejszego tekstu. Operowanie samym Więc…, No więc…, A więc… może być nużące, a w niestarannej wymowie (Ęc…) może irytować. Jak zwykle trzeba zachować zdrowy rozsądek: mechaniczna zamiana potocznego Więc… na książkowe Otóż… byłaby pretensjonalna, w wielu wypadkach wystarczy po prostu zacząć od właściwej treści, pomijając środki nawiązania. W każdym razie inicjalne Więc…, No więc…, A więc… nie jest błędem gramatycznym, trzeba je rozpatrywać raczej na płaszczyźnie komunikacyjnej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski