O Michale Koźle

Czy dobrze zostało odmienione nazwisko: Opinia o Michale Koźle?
Nazwisko Kozioł, używane w odniesieniu do mężczyzny, może zachowywać oboczności tematyczne, które występują przy odmianie identycznie brzmiącego rzeczownika pospolitego, lub też – właśnie dla odróżnienia go od nazwy zwierzęcia – może nie zmieniać formy tematu. Na pewno jednak nazwisko to należy odmienić.
Jeśli zastosujemy pierwszy ze wskazanych wzorów odmiany, to głoski kończące temat: zi, o, ł zamienią się w – odpowiednio – z, ø (zero morfologiczne, czyli brak głoski w miejscu, w którym w innej formie wyrazu głoska istniała), l. Wówczas nazwisko przybierze następujące formy: D. Kozła, C. Kozłowi (tu będzie inna niż w nazwie zwierzęcia końcówka – współczesna -owi zamiast archaicznej -u), B. = D., N. Kozłem, Ms. (o) Koźle.
Jeśli zaś zdecydujemy się na odmianę nietożsamą z nazwą zwierzęcia, to głoski kończące temat (zi, o, ł) pozostaną bez zmian: D. Kozioła, Koziołowi, B. = D., N. Koziołem, Ms. (o) Koziole.
Poprawne są więc dwie formy interesującego Pana wyrażenia: opinia o Michale Koźle i opinia o Michale Koziole, na pewno zaś nie: (!)opinia o Michale Kozioł, gdyż nie ma powodu, by nazwiska tego nie odmieniać.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski