Odmieniajmy nazwiska!

Szanowni Państwo,
zgodnie z tym, jak sprawdziłam, moje i męża nazwisko powinno odmieniać się następująco: „Idę do Brożynów”, „Widzę Monikę Brożynę”, „Rozmawiam z „Przemysławem Brożyną”, „Kto to jest? – Monika i Przemysław Brożynowie”. Chciałabym tylko upewnić się, czy poprawnie wnioskuję, bo do tej pory nie odmienialiśmy nazwiska. Chcąc spopularyzować jego odmianę, chcielibyśmy mieć pewność, że odmieniamy poprawnie.
Z wyrazami szacunku,
Monika Brożyna
Popieram Państwa zamiar, aby odmieniać Państwa nazwisko i upowszechniać ten zwyczaj. Jako osoba, która sama swoje nazwisko odmienia kapryśnie – raz tak, raz nie – jestem może mało wiarygodny jako autor tego apelu. Niemniej jednak spróbuję:
Odmieniajmy nazwiska,
Gdyż osoba nam bliska
Bez odmiany nazwiska
Nie jest wcale tak bliska.

Mówię serio: kto mówi np. z Przemysławem Brożyna, nie tylko mówi niezręcznie i niepoprawnie, ale też niepotrzebnie stwarza dystans do danej osoby i prowokuje pytanie: czy ten Brożyna jest cudzoziemcem, że go nie odmieniono?
Dodam jeszcze, że wszystkie przykłady odmiany podane w pytaniu są poprawne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski