Ossip Zadkine

Francuski artysta, pochodzenia rosyjskiego, Ossip Zadkine – czy jego nazwisko w dopełniaczu należy pisać: Zadkine'a?
Tak, ponieważ końcowe -e nie jest wymawiane. Polską końcówkę poprzedzamy tu apostrofem tak samo jak np. w nazwisku Gide (André Gide'a i Ossipa Zadkine'a). Zob. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego, s. 1687.
Mirosław Bańko