Pączek

Szanowni Państwo,
jaka jest etymologia wyrazu pączek? Ta informacja potrzebna mi jest do artykułu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

P. Pokój
Pączek ma dwa znaczenia: 1. ‘zawiązek pędu liścia lub kwiatu’, 2. ‘kuliste ciastko drożdżowe z nadzieniem, smażone w tłuszczu’. Pierwotne było, oczywiście, znaczenie pierwsze, a znaczenie drugie powstało przez podobieństwo kształtu ciastka do zawiązku liścia.
Pączek 1 powstał jako zdrobnienie rzeczownika pąk (mającego to samo co on znaczenie). Ten z kolei występował kiedyś w formie pęk, która znana jest i dzisiaj, jednak funkcjonuje jako osobny rzeczownik, znaczący ‘grupa przedmiotów występujących razem’ (pęk kluczy, pęk tulipanów).
Prasłowiańskim źródłem pęku jest rzeczownik *pǫkъ ‘coś pękatego, zwłaszcza pękata wiązka czegoś, kępa’, który powstał od czasownika pǫčiti ‘nadymać, wzdymać, czynić pękatym’. Ten sam czasownik dał w polszczyźnie takie wyrazy jak pęknąć, pękać czy pęcznieć.

Informacje etymologiczne zaczerpnęłam ze Słownika etymologicznego języka polskiego W. Borysia (Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2005).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski