Partykuły tylko i nawet

Szanowni Państwo,

mam wątpliwość w związku z poradą https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/tylko-jesli;12893.html. Czy na pewno akcentowanie partykuł jest niewskazane? Wydaje mi się, że zdania: Media mogą funkcjonować tylko, jeśli tworzą je ludzie przyzwoici, Możesz im to zapisać nawet [wtedy], gdy nie są to Twoi bliscy są poprawne i mają dobrą interpunkcję. Proszę o komentarz.

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Partykuły to niesamodzielne wyrazy lub morfemy pełniące w zdaniu funkcję pomocniczą. Nadają wypowiedzeniom bądź ich składnikom zabarwienie znaczeniowe lub uczuciowe. Omawiane tu partykuły tylko i nawet modyfikują wyrazy stojące wobec nich w postpozycji. Nawet może występować przed rzeczownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem, czasownikiem, liczebnikiem, zaimkiem albo inną partykułą. Podobnie tylko, które może poprzedzać rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki, liczebniki, zaimki, wyrażenia przyimkowe oraz inne partykuły. Dlatego też w zdaniu nadrzędnym po partykule musi wystąpić np. zaimek przysłowny wskazujący wtedy lub wówczas pełniący funkcję okolicznika, który to zaimek zostanie dookreślony w zdaniu podrzędnym okolicznikowym.

Elipsa tego rodzaju zaimków jest zapewne możliwa w stylu potocznym w odmianie mówionej języka. Daleka jest jednak on normy wzorcowej polszczyzny.

Adam Wolański