Perłowozłociste czy perłowo-złociste?

Szanowna Redakcjo,
zapiszemy perłowo złociste czy perłowozłociste?

Dziękuję.
Z poważaniem
Czytelniczka
Na pewno niepoprawny jest zapis rozdzielny i bez łącznika, czyli perłowo złociste, gdyż perłowo musiałoby tu być przysłówkiem, a ten musiałby określać czasownik. Powiedzielibyśmy więc (i napisalibyśmy) np. połyskiwać perłowo.
Poprawne są dwa zapisy – z łącznikiem (perłowo-złocisty) oraz łączny (perłowozłocisty), przy czym ten drugi wydaje się najbardziej prawdopodobny. Wyrażenie perłowo-złocisty (z dywizem) opisuje obiekt, który jest dwukolorowy: perłowy i złocisty (tak jak polska flaga jest biało-czerwona). Przymiotnik złożony perłowozłocisty (pisany łącznie) wskazuje na coś złocistego o odcieniu perłowym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski