Persiana i kuku

Jak utworzyć rzeczownik typu mickiewicziana od słowa Persja? Persjana? Persiana?
Jaki rodzaj nadać użytemu w tekście słowu obcemu? Perska zapiekanka kuku to będzie to kuku czy ta kuku (bo zapiekanka).

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota
Rzeczowniki z przyrostkiem ’ana tworzymy od łacińskich nazw geograficznych: Varsaviavarsaviana, Cracoviacracoviana, Gedaniagedaniana itd. Łacińska nazwa Persji to Persia, dlatego wskazany byłby derywat w formie persiana.
Przy adaptacji obcych rzeczowników pospolitych kierujemy się na ogół ich zakończeniem, dlatego nadałabym nazwie kuku rodzaj nijaki.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski