PiS a PO – różnice gramatyczne

Dlaczego skrót PiS wymawiamy jak słowo, a nie jak skrót Pe i Es ?
PiS to skrótowiec, czyli wyraz powstały ze skrócenia grupy wyrazów, zwykle jakiejś nazwy własnej. Jeśli w środku takiego skrótowca jest samogłoska, to przyjmuje on postać tzw. skrótowca głoskowego (głoskowca), co sprowadza się do tego, że występujące w nim znaki wymawiamy jako głoski, czyli – jak Pan to ujął: jako słowo. Podobnie dzieje się ze skrótowcami innych nazw zawierających samogłoskę między spółgłoskami: BUW (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego) – „buw”, GUS (Główny Urząd Statystyczny) – „gus”.
Jeśli skrótowiec składa się z samych spółgłosek, to niemożliwe byłoby ich wymówienie jako głosek właśnie. Wówczas wymawiamy nie głoski, lecz nazwy wszystkich liter, np. PKP (Polskie Koleje Państwowe) – „pe-ka-pe”. Ten zabieg stosujemy też zazwyczaj wówczas, gdy spółgłosce towarzyszy tylko jedna samogłoska – na początku lub na końcu skrótowca: PO (Platforma Obywatelska) – „pe-o”, UW (Uniwersytet Warszawski) – „u-wu”. Takie skrótowce określa się jako literowce (skrótowce literowe).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski