Pijany czymś

Czy konstrukcja pijany plus narzędnik jest poprawna? Czy można być pijanym winem/władzą itp.

Serdecznie dziękuję
Dorota
Pijanym władzą można być (choć nie polecamy!), natomiast pijanym winem – nie.
Pijany w znaczeniu podstawowym: ‘nietrzeźwy’ nie łączy się z określeniem wskazującym na przyczynę takiego stanu. Innymi słowy – nie mówimy pijany czymś czy pijany od czegoś, lecz np. Wypił za dużo wina i był pijany.
W znaczeniu przenośnym: ‘oszołomiony’ pijany łączy się z narzędnikiem lub w wyrażeniem z + D.: pijany szczęściem, pijany z radości itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski