Pisownia nazwy zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach

Szanowni Państwo,

czy pierwszy wyraz w nazwie pałac w Radziejowicach piszemy małą literą? Wydaje mi się, że tak. Oficjalna nazwa to chyba Zespół Pałacowo-Parkowy w Radziejowicach i tu wielkie litery zdają się być odpowiednie (wbrew pisowni z Wikipedii). Jeszcze jedno pytanie: czy można uznać, że pałac w Radziejowicach jest skrótem nazwy oficjalnej, i pisać Pałac wzorem tej porady?

Czytelnik

Owszem, napisze się Pałac w Radziejowicach, ale wyłącznie wtedy, gdy słowo pałac rozpoczyna wers w zdaniu czy wyrażeniu. W przeciwnym razie ów wyraz, jako apelatyw, powinien być oddany w piśmie literą małą (np. koncert odbył się w pałacu w Radziejowicach; wybieram się do pałacu w Radziejowicach; mam wspomnienia z pałacem w Radziejowicach).

Nie ma również powodu, by stosować wielkie litery w określeniu opisowym zakład pałacowo-parkowy w Radziejowicach, chyba że również rozpoczyna ono zdanie (wówczas napiszemy: Zakład pałacowo-parkowy w Radziejowicach).

Wyrażenie zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach (w południowo-zachodniej części Mazowsza) nie jest żadną oficjalną nazwą własną. Potwierdza to uzus.

Mówi się tak na kilka zabytkowych budynków, na który składają się a) pałac klasycystyczny, b) zameczek neogotycki mieszczący pałacową kuchnię i dwa apartamenty wyposażone w meble stylowe i obrazy, c) odrestaurowany dwór modrzewiowy z pokojami mieszkalnymi i salonikiem z fortepianem, d) willa „Szwajcarska” mieszcząca zaplecze administracyjne pałacu i kilka pokoi gościnnych, oraz e) XIX-wieczna dawna kuźnia dworska zaadaptowana na salę konferencyjną.

Całość zabudowań otocza kilkudziesięciohektarowy park ze stawami, alejkami, trawnikami i bujnym lasem.

Dlatego od lat nie używa się już sformułowania pałac w Radziejowicach czy pałac Radziejowskich, lecz opisowego określenia zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach, a niekiedy kompleks pałacowo-parkowy w Radziejowicach.

Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie