Pływak amator

Szanowna Redakcjo,
czy prawidłowy jest zapis muzyk-profesjonalista czy muzyk profesjonalista? Pływak-amator czy pływak amator?

Z wyrazami szacunku
A.J.
Trudno sobie wyobrazić, by elementy przywołanych przez Pana wyrażeń miały charakter równorzędny, a tylko takie zapisujemy z łącznikiem. Jeśli drugi rzeczownik stanowi określenie pierwszego (a tak jest w wypadku przywołanych wyrażeń), to zapisujemy je bez łącznika.
Inaczej mówiąc – lekarza, który jest jednocześnie kardiologiem i okulistą, czyli ma dwie specjalności, określimy jako kardiologa-okulistę, natomiast dermatologa dziecięcego, czyli lekarza, który ma wąską specjalność, uzyskaną w ramach innej specjalności, nazwiemy dermatologiem pediatrą.
Interesujące Pana wyrażenia należy zapisać zatem: muzyk profesjonalista i pływak amator (bo profesjonalista, amator są określeniami wyrazów muzyk, pływak, doprecyzowują ich znaczenia).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski