Pogorzałki

Chciałabym się dowiedzieć, jak poprawnie powinna brzmieć nazwa miejscowości Pogorzałki w dopełniaczu. Od razu zaznaczę, że nazwa pochodzi od słowa pogorzelcy. Związane jest to z historią wsi, na terenie której w XV w. zbudowano smolarnię. Z daleka widać było dymiącą się puszczę, jej mieszkańców nazywano więc Pogorzelcami. Z czasem osadę zaczęto nazywać Pogorzałkami, a płynącą niedaleko rzeczkę – Pogorzałką.
Słownik nazw miejscowości i mieszkańców(PWN) podaje formy Pogorzał-ek, ~kach.
Nie wiem, które Pogorzałki ma Pani na myśli. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości rejestruje 11 miejscowości o takiej nazwie (z czego dwie z dodatkowym określeniem: Pogorzałki Małe i Pogorzałki Wielkie). Dziesięć z nich przybiera w dopełniaczu formę, którą Pani wskazała: Pogorzałek, lecz jedna (Pogorzałki w powiecie tarnowskim, w województwie małopolskim): Pogorzałków. Jeśli więc te Pogorzałki, o które Pani pyta, nie leżą niedaleko Tarnowa, to pojedziemy do Pogorzałek.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski