Polecić książkę

Szanowni Państwo,
czy ciekawą książkę możemy polecić do lektury, czy raczej polecić lekturze?
Książkę po prostu polecamy – ze zdania Polecam wam tę książkę wynika już to, że zachęcamy kogoś do lektury dzieła. Możemy też powiedzieć Polecam wam lekturę tej książki, jednak nie: Polecam tę książkę lekturze / do lektury.
Czasownik polecać/polecić występuje w następujących połączeniach składniowych:
  • polecać/polecić + C. (komu? czemu?) + B. (kogo? co?) ‘doradzić komuś kupienie czegoś, skorzystanie z czyichś usług itd.’ – Poleciliśmy mu tego lekarza
  • polecać/polecić + C. (komu? czemu?) + zdanie podrzędne / bezokolicznik (‘kazać’) – Lekarz polecił jej leżeć w łóżku.
Oprócz tego wyraz ten tworzy stałe związki: polecić kogoś czyjejś opiece (‘oddać kogoś pod czyjąś opiekę’) i polecić coś czyjejś uwadze / pamięci (‘zachęcić tę osobę do zajęcia się tym’).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski