Powałki

Nieopodal mojego miasta leży miejscowość Powałki – bliska memu sercu (patrz nazwisko!). I chociaż znam prawidłową odmianę Suwałk, to jednak nie wyobrażam sobie, bym jechał do… Powałk! Jeżdżę do Powałków – podobnie, jak jeżdżę do swej rodziny: rodziny Powałków. Chyba słusznie! A może wkrótce świadomie pojadę jednak do Suwałków?
Proszę o komentarz…
Jak rozumiem, lokalną formą dopełniacza od Powałki jest Powałków. Proszę używać tej formy, bo jest ona poprawna. Nazwy własne mające formę liczby mnogiej mogą mieć we wspomnianym przypadku gramatycznym tzw. końcówkę zerową, która przeważa w nazwach tego typu (np. GliwiceGliwic) lub -ów (np. BrodyBrodów). W związku z tym problem rozstrzygnę salomonowym wyrokiem: Powałk to forma regularna, której nie możemy odrzucić, jeśli nie chcemy utrudniać procesu porozumiewania się, Powałków – lokalna, a tej odrzucać nie chcemy, ponieważ powinniśmy szanować prawo mieszkańców do nazwy ich miejscowości.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski