Prawie dwudziestoletni, przeszło dwudziestoletni

Szanowni Państwo,
proszę rozwiać moje wątpliwości dotyczące pisowni wyrazów przeszło dwudziestoletni i prawie dwudziestoletni. Czy wyrazy przeszło i prawie w podanych przykładach należy pisać oddzielnie, czy też łącznie?

Małgorzata
Przeszło i prawie to partykuły, a więc należy je zapisywać rozdzielnie: przeszło dwudziestoletni, prawie dwudziestoletni.
Łącznie zapiszemy ponaddwudziestoletni, gdyż ponad w wyrażeniu ponad dwadzieścia lat to przyimek, a te – gdy tworzą wraz z łączącym się z nimi wyrażeniem przymiotnik – zapisujemy łącznie, por.
ponad dwadzieścia latponaddwudziestoletni
nad morzemnadmorski
pod wodąpodwodny
.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski