Prowidnyk

Szanowni Państwo,
chciałem prosić o objaśnienie znaczenia i pochodzenia słowa prowidnyk, którego nie notują słowniki.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Prowidnyk to słowo pochodzenia ukraińskiego, odnoszące się do realiów ukraińskich. W roku 1929 powstała partia polityczna o nazwie Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Jej organem wykonawczym było ciało o nazwie prowid, którego przewodniczący to właśnie prowidnyk (o działalności tej organizacji można przeczytać w interesującym wywiadzie z jedną z osób pełniącą tę funkcję ).
W polszczyźnie bardziej rozpowszechnione jest inne słowo spokrewnione z prowidnykiemprowodyr. Wyraz ten także wywodzi się z języka ukraińskiego – początkowo oznaczał przewodnika, przywódcę w ogóle, dopiero z czasem zawęził swe znaczenie do ‘osoba, która przewodzi innym w ich złym postępowaniu’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski